Tahmini okuma süresi: 1 dakika

 

 

Malzemeler:

2 parça ton balığı dilim (yerine biftek olabilir)

3 adet taze soğan

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı zencefil tozu

1 yemek kaşığı soya sosu

1 yemek kaşığı pirinç sirkesi ( üzüm de olur ama tadı pirinç gibi olmuyor 🙁 )

2 yemek kaşığı su

 

Hazırlanışı:

Taze soğanları yeşil sapları dışında kalan kısımlarını ince ince doğruyorsunuz. Bunları bir kaba koyur üzerine zeytinyağı, zencefil tozu, soya sosu, pirinç sirkesi ve suyu ekleyip karıştırıyorsunuz ve bir keara bırakıyorsunuz. 

Başka bir tabakta tuz ve bol karabiberle marine ettiğiniz ton balığını yüksek ateşte zeytinyağı eklenerek ısıtılmış bir tavada her iki tarafı 2 şer dakika pişecek şekilde ızgara ediyorsunuz. 

Ton balıklarını tavadan çıkarıp, altlığını hazırlamak için kenara koyuyorsunuz.

 

Mantarlı Ispanak (veya bok koi)

 

Mazlemeler:

100 gr dilimlenmiş mantar

150 gr bok koi (bu bir asya yeşilliği) alternatif ıspanak

2 diş döğülmüş sarımsak

1 yemek kaşı soya sosu

Tuz

Karabiber

 

Hazırlanışı:

Size şimdi desem ki bok koileri iyice yıkayıp yapraklarını ayırıyorsunuz, yemeğin Türkiye’de yapılabilme şansını ortadan kaldırmış olacağız. Onun yerine siz ıspanakları yıkayın ve kenara koyun.

Ton balığını çıkardığınız tavaya biraz zeytinyağı ilave edip mantarları koyun.Üzerine soya sosu ve karabiber, tuz ve sarımsağı ekleyerek 3 dk kadar sote edip mantarlar kahverengini alınca ıspanakları ilave edin ve 3 dk daha soteleyin.

 

Pişmiş mantarlı ıspanağı tabağınızda ton balığının üzerine geleceği bir şekilde yatak yapın, üzerine ton balıklarını yerleştirin. Ton balıklarının üzerine zencefilli sosunuzu da dökerek servis yapın.

 

Afiyet olsun.

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.