Tahmini okuma süresi: 3 dakika

Bu bir rehber yazısı değildir, bu bir  “İçiim yanaaar, içimm kanaaar da, İİİİİİİİİİSSYAAAAAAANNNN” yazısıdır, baştan söylemeli.

46 sene şehirde oturduktan sonra bir kırsala yerleşelim dedik, 46 senedir olmadık ne kadar doğal afet varsa bizi buldu anasını satayım. 100 senedir (abartıyorum) kar yağmayan yere bir kar yağdı, burnumuzu çıkaramadık dışarı…

Neyse durun durun.. Baştan başlayayım…

Bu yaz daha buraya temelli taşınmaya karar vermeden önce, havalar ısınınca hoplaya zıplaya geldik köyümüze. Havalar ısındı ısındı ama arkadaş, hiç mi bir ara şöyle limonata havasına dönmez de, bir yağmur yağmaz. Mayısta bir güneş açtı, kasıma kadar demir attı. Tam yağmur yağacak diyoruz, hop güneş yine çıkarıyor burnunu kenardan, bulutlar tırsıyor, hemen uzuyorlar. Tabii böyle kuraklık olunca zeytin ağaçlarındaki meyveler zaten oluşamıyor, kendini kurtaranlar da vitamin hapı kadar,  ancak büyüteçle normal boyutunda gözüküyor. Bilir misiniz bilmem, zeytinin bir var senesi bir yok senesi vardır. Yani bir sene ürün verir, öbür sene vermez. Vallahi biz buraya geldiğimizden beri yok ve hiç yok seneleri görüyoruz, var nasıl oluyor daha bilemedik. Mortepe’deki 60 ağaçtan 60 kg zeytin çıkmadı ve bunun size yansıması, bu sene zeytinyağı alırken kursağınızın düğümlenmesiyle olacak, haberiniz olsun.

Derken Kasım, hatta Aralık geldi.. Yağmur yağsam mı yağmasam mı diye karar vermeye çalışırken,  polarla oturabildiğimiz püfür püfür bir sonbahar akşamının ardından, sabah bir kalkarsın 50 cm kar. Biz de zannediyoruz Ege’deyiz ya, öyle şort, tişört bütün sene takılacağız. Oldu…  3 gün evde mahsur kaldık. Ayıp olmasın diye haberlerde söylememişlerdir ama, Doğu’da diyorlar ya ”Şiddetli kar yağışı sebebiyle 248 köy ile bağlantı kesildi” diye, buyrun; bizde de kesildi. Dört çeker araba yerinden kımıldayamadı 2 gün. Amaaaa, soba şahane “gürül gürül”,  şort, tişört mahsur kaldık 😉

Soğuk, moğuk bunu da atlattık. Tam kendimize geldik, kar gitti falan, 3 -5 yerden başladı yine cızırtılı sesler “Cumartesiye yine kar geliyormuş” diye. Olur mu, oldu. Yine  kar, hem de rüzgârlı model. Bir rüzgâr esiyor, ben böyle bir şey görmedim. Riva’yı dışarı salsan vadinin öbür tarafından toplarsın herhalde. Hesapta her tarafını izole ettiğimiz evdeki bütün perdeler, korku filmlerinde ruhların gelişini haber veren sahnelerdeki gibi sallanıp duruyor. Bu arada, yağmur geçiriyor diye verandanın üstündeki pergolayı yenilemiştik. Yağmur geçirmesini yiyeyim, pergola sen bir uç, şimdi geceleri çok güzel yıldızları seyredebiliyoruz ama verandaya akıyor diye burun kıvırdığımız yağmur evin içinde.

Neyse bu olaydan İstanbul da nasibini aldı zaten, hep beraber, şehri, kırsalı, karın kalkmasıyla kıçımızı topladıktan sonra, en son olarak Cumartesi akşamı yine akşam yağmur başladı. O yağmur “şıp şıp” derken birkaç saat sonra “ şapa şapa” diye ses çıkarmaya başladı. Daha sonraki sesin tarifi yok ama daha çok “şorrrrr” diye ifade edilebilir.

Sabah bir kalktık, ben doğru Mortepe’ye kontrole. Kontrole de bu sefer de “Yoğun yağmur yağışı sebebiyle Ege’deki 20 köy ile bağlantı kesildi” durumundayız. Bildiğiniz erozyondan topraklar yollara akmış. 1-1.5 metre toprakla yollar kapanmış. Reklamımı yapayım; 4 çeker arabamla tepeleri aşıp Mortepe’ye vardım. Sorun yok ama bol su var, hatta mini şelale bile var. Fakat Küçükkuyu’yu sel almış, kahveler, dükkanlar, her taraf sular içinde. Derenin kenarındaki evlerin duvarları yıkılmış, köprüler suyun altında kalmış.

Kucukkuyu-da-sel-felaketi

 

Ha bir de üstüne, eksik kalmasın diye geceleyin Çanakkale’de deprem olmuş, arada bir de sallanmışız ama ben onu uyurken pas geçmişim. Burcu yerinden bir hoplamış.

Bütün bunları neden anlatıyorum. Tamam kafanızdaki sıkıntıları birkaç dakika da olsa kenara koyun,  suratınızda minicik bir tebessüm oluşsun  o ayrı. Fakat verirsen sera gazlarını atmosfere, yaparsan HES’leri, kesersen ormanları o beton yığınlarını dikmek için, yok edersen madenlerle,  köprülerle , duble yollarla, termik santrallerle hayvanların yaşam alanlarını, Toprak Ana da burnundan gani gani getirir.

 

Bu arada, bu yazımızın soundtrack’i de Halil Sezai’den geliyor.

 

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. ertan okyay

    Geçmiş olsun yazınızı tebessümle okudum ama sert geçen kışı, ağırlaşan hava koşullarını bir tek insanoğlunun zararlı faaliyetlerine bağlamayın. Ben de kesinlikle derelere/ırmaklara hes yapılmasını istemiyorum, benim de binlerce yıldır dokunulmadan duran dağlar tepeler mermer ocakları için delik deşik edilince isyan edesim geliyor ama karbon salınınımı sebebiyle ozon delinmesi falan fasa fiso. 50-60 yıllık 110 yıllık ve daha uzun peryodda meteorolojik çevrimer var. Piers corbyn isimli İngiliz meteoroloji uzmanı atmosferin yüksek seviyelerindeki hava akımlar (jet streams) güneşin manyetik alan yayınımı ve ayın durumuna bağlı bir model geliştirmiş ve olayı detaylı olarak incelemiş. Merak ederseniz linki şurada http://weatheraction.com/

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.