Tahmini okuma süresi: 5 dakika

 

Ejder 3200. Erzurum’daki kayak merkezlerinin pazarlanması için oluşturulmuş yeni marka.  Gittiğinizde her yerde o kadar çok yazıyor ki, 3200 kış olimpiyatları burada oluyor da, olimpiyatların tanıtımı falan zannediyorsunuz ama 3200’e daha biraz zaman var tabii. Fakat bizimkilerin bir olimpiyata ev sahipliği yapabilmeleri için 3200 yılı olimpiyatlarına ancak şimdiden hazırlanmaya başlamaları lazım.

ejder3200

Hemen lafımı geçirdim ama aslında yapılan şey kötü ve antipatik değil. Tam tersine kayak merkezine daha profesyonel ve daha turistik bir hava katmış. Erzurum Palandöken Türkiye’nin en eski  kayak merkezlerinden bir tanesi. Yıllarca Türk milli takımına kayakçı yetiştirmiş, Türkiye’deki bir çok kayak hocasının memleketi. Bunun olmasındaki en önemli sebeplerden bir tanesi, kayak merkezinin neredeyse şehrin içinde olması. Çok kısa ve virajsız bir yol ile, 10-15 dakika içeresinde şehirden kayak merkezine ulaşabiliyorsunuz. Hal böyle olunca da Erzurum’un milli sporu kayak olmuş oluyor.

Yılarca, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere mesafe olarak uzak kalmasından dolayı gelişme şansı yakalayamamış olan bu kayak merkezi, özel hava yollarının artması ve uçak biletlerinin ucuzlamasıyla birlikte, Uludağ ve Kartalkaya’nın ardından Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri sıralamasında  üçüncü sıraya oturdu. İlk önce Dedeman, Polat Rönesans buraya yatırım yaptılar. Geçen senelerde ise Sway Hotels.

Pistlerin, uzunlukları, karın kalitesi, sezonun uzunluğu sebebiyle de bu yaptıkları yatırım da yerini bulmuş oldu.

Bu sene Erzurum’un Kayak Merkezleri için çıkarılan yeni marka ile de, yepyeni atılımlar yapılmış ve kayak merkezi yeni bir çehre kazanmış.

Bu yeniliklerden en dikkat çekicisi, merkezin belirli noktalarında sıcak içecek ve yiyecekler istasyonları kurulmuş ve burada  aldığınız içecekler, belediyenin satış fiyatları ile belirlenmiş. Dolayısıyla kazıklanmıyorsunuz. Diğer taraftan, kar motosikletleriyle  safari parkurları kurulmuş, isterseniz karda safari yapabiliyorsunuz. Fakat hala Erzurum’da heli skiing yapmak veya snowboardçular için bir snowpark mevcut değil. Yepyeni bir marka ile kayak merkezini dünya standartına getirmek istiyorsanız, snowboard’un bu kadar popüler olduğu günümüzde, gençlerin rahatça kendilerini geliştirebilecekleri bir snowpark olması gerekiyor. Olmadı mı yine bir adım geriden takip ediyor oluyorsunuz.

Palandöken’e gidecekseniz, pistler açısından en avantajlı yer Dedeman Hotel. Palandöken kayak merkezinin bir çok pistini burada kalmanız durumunda bedava kullanmanız mümkün. Her ne kadar otel diğer otellerle kıyasladığınızda daha eski olsa da, diğer otellerin yemekleri daha güzel olsa da,  Polat Rönesans ve Sway Hotels- Xanadu ‘da kalmanız durumunda sadece o otellerin sahip olduğu pistlerde bedava kayabiliyor, diğer pistlerde kayabilmek için ekstra skipass parası ödemeniz gerekiyor. İşin tersi, bu iki otelin pistleri de hem çok fazla alternatifli değil, hem de çok kısa. Yani 2 günde sıkılanacak kadar kısa ve az. Yeni başlayanlar için sadece tek bir pist mevcut, kayak yapabilmek için bu pist dışında bir alternatifiniz yok.

Palandöken pistleri

Büyük resim için tıklayın

Her zaman aldanıldığı üzere pist haritası üzerindeki pistlerin ve liftlerin açıklık durumuna baktığınızda, Palandöken haritasında gördüğünüz liftler ve pistlerin yarısı açık değil veya kullanılmıyor. Örneğin, eskiden buranın en yüksek noktası olan Ejder Tepe’ye giden lift kaldırılmış. Dolayısıyla buradan aşağıya inen 1 numaralı siyah pistin yarısı artık yok.

Yine bu alanda kalan güney telesiyeji, T-Bar ve Vadi Telesiyejlerinin çalıştığını şimdiye kadar hiç görmedim. Harita’da gördüğünüz 2 numaralı siyah pist dışında hiçbir siyah pistin de daha açık olduğuna ben rastlamadım. 2 No’lu siyah pisti de ancak bir kere hava çok güzelken açık gördüm. Bunun dışında gözüken bütün kırmızı pistler genel olarak açık oluyorlar. Kırmızı pistlerde sorun yok. Mavi piste geldiğinizde ise, Gondol ile çıkılan en üst noktadan, en aşağıya kadar inen  12 no lu pist, güzel havalarda yeni başlayanlar için sanki bu spora başladıklarına mutlu olsunlar diye özellikle hazırlanmış bir pist. Pist hem 2-3 km civarında uzun, hem inanılmaz bir manzara eşliğinde aşağıya iniyor, hem çok tatlı ve sorunsuz bir eğim ile iniş sağlıyor, hem de pistin ortalarına geldiğinizde, yorulduğunuzda bir sıcak içecek durağı sizi bekliyor. Burada birşeyler içip devam edebiliyorsunuz.  O yüzden yeni başlamış olanlar için bu pist mükemmel. Fakat hiç bilmeyip de Erzurum’da kayak öğrenmek istiyorsanız işiniz biraz zor. Çünkü, geniş ve az eğimli düzlükler çok fazla yok. Bir tek Gondol’a doğru bir alan var ki herkes orada öğreniyor, ayrıca tatil günleri ve hafta sonunda burası kamikazelerle dolu oluyor, yani bir kaza çıkması çok muhtemel.

Ejder Tepesi Sağda kalan siyah pist, artık kullanım dışı

Ejder Tepesi
Sağda kalan siyah pist, artık kullanım dışı

Gondol lifti buranın en önemli ve ana lifti. En aşağıdan alıp en yukarıya kadar çıkarıyor ve daha sonra kayakçılar kendi seviyelerine göre çeşitli pistlere dağılıyorlar. İyi derecede kayak bilenler, Gondoldan sonra moguls ve kardelen olarak belirtilmiş pistlerden kayabilirken, otele yakın 7, 11 ve 8 numaralı kırmızı pistlerden kayabilirler. Bol kar, off pist seviyorsanız, burada pist olarak kullanabileceğiniz çok alternatif var ancak genelde kimse oralardan kaymaya cesaret edemiyor, çünkü off pist olan bölgeler hayli dik. Ayrıca haritada gondolun yanında gözüken bir halfpipe pisti var. Gerçekte de öyle bir pist var ama hani televizyonlarda gördüğünüz o uçup, taklalar attıkları pistlerle alakası yok, bakımsız. Haliyle de kimse oradan kaymıyor.

Sizin anlayacağınız, Palandöken’de herkese uygun pist olmasına rağmen, pistlerin miktarı haritada gösterildiği kadar değil. Genel olarak her kayakçı kendi seviyesine göre bir pist belirliyor ve sürekli o pistten kayıyor. Alternatifler çok fazla yok, fakat pistler genel olarak Türkiye standartlarına göre uzun olduğu için insan çok kolay sıkılmıyor.

Palandökendeki bütün çalışan pistler istisnasız her gece düzeltiliyor ve ertesi gün için hazırlanıyor, bu sebepten bütün pistler çok bakımlı.

Kayak takımı kirası günlük 50 TL (1 EU= 4 TL), fakat takımlar o sene piyasaya çıkmış malzemeler ve az kullanılmış .

Dedeman Otel’de kalıyorsanız skiliftler ücretsiz, fakat diğer otellerden veya şehirden geliyorsanız günlük lift ücreti 50TL.

Benim için havadurumu ile ilgili bilgi vermek pek kolay değil, çünkü ne zaman Palandöken’e gelsek şansımıza güneş vardı ve rüzgar yoktu. Dolayısıyla bu durum, buranın genel hali midir, yoksa bizim şansımız mıdır söylemek kolay değil. Fakat bilinen bir şey var. Burada rüzgar olduğu zaman bütün karları uçuruyor bu sebepten de karlar erimese de buranın kar seviyesi zaman zaman çok düşük olabiliyor.

Sonuca gelirsek, Palandöken gitmeye değecek bir Kayak Mrkezi midir? Kesinlikle… Uludağ ve Kartalkaya’dan daha gidilesi bir kayak merkezi, fakat Uludağ’daki cıstak eğlence yok tabii. Kayseriyle karşılaştırdığınızda Kayseri yapılan son yatırımlarla, Palandöken’i ardına alacak,  çok gelişmiş bir kayak merkezi olmuş, fakat camisi, şehirden gelenlerin profili v.s. sebebiyle oriental havadan kurtulamamış. Halbuki Palandöken, yapılan son Ejder3200 markalamasıyla, bir batı kayak merkezi havasını almış. (3200 de neyin nesi derseniz, Ejder Tepe’nin rakımı 3200 bu arada.)

Facebooktwitterpinterest

2 Responses

 1. KarDelisi

  Merhaba,
  Yeni açılan Konaklı kayak tesisini ziyaret edemediniz sanırım. Yoksa sıradaki yazı Konaklı için mi ? : )

  Cevapla
  • neptun

   Maalesef Konaklı şehirden 35-40 km uzakta ve kalacak yer olmadığı için ziyaret edemedim. Bir daha ki sefere, güzel bir havada, tesisleri görebilmek ve deneyebilmek için oraya da gitmeyi planlıyorum 🙂

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.