Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Böyle bir projenin içinde kendi ruhu, özelliği olmayan, konvansiyonel yollarla üretilmiş, satın alınmış ürünler kullanmak doğru olmayacaktı, ve benim misyonuma da aykırıydı. O yüzden, projenin her noktasında olduğu gibi bu bölümde de özel bir çalışma yaptım. Mortepe’nin iç ve dış mekanlarında kullanılan  bütün mobilyalar, aydınlatmalar ve aksesuarlar özellikleriyle, tarihleriyle, hikayeleryle, benim veya babam Prof. Sadi Öziş taraıfndan yaratılmış çok özel  tasarımlar.

Türk tasarım tarihine geçmiş ve Türkiye’nin ilk modern mobilyaları olarak adlandırılan Sadi Öziş tasarımı mobilyalardan Mortepe’de kullanılan parçaları ve hikayelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Sieve koltuk:

 

Sieve Koltuk

Sieve Koltuk

 

1953 yılında tasarlanmış olan bu koltuk, o dönemde mobilya üretimi için kullanılabilecek malzemelerin yoksunluğundan dolayı, fındık eleği olarak kullanılan delikli saç malzemenin bükülerek, inşaat demirlerinin üzerine kaynatılmasıyla oluşturulmuş. Ergonominin sağlanması için ise farklı vücut yapısına sahip kişilerin kum üzerinde kalıpları alınarak ve ortak bir ölçü yaratılarak, rahatlığı sağlanmış.

Flying Rumi Koltuk:

 

Flying Rumi Koltuk

Flying Rumi Koltuk

1960’larda Sadi Öziş tarafından tasarlanmış bu sandalye, yine inşaat demirlerinin bükülerek bir iskelet oluşturulmasından sonra üzerine kumaş döşeme veya halat örülerek üretilmiş.

Moualla iskemle:

 

Moualla İskemle

Moualla İskemle

 

1960’larda Sadi Öziş tarafından İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi toplantı salonu için tasarlanmış, ceviz veya meşe ağacından üretilmiş masif yemek ve toplantı masası sandalyesi

Circle İskemle:

 

Circle koltuk ve utch sehpa

Circle koltuk ve utch sehpa

 

1950 sonlarında Sadi Öziş tarafından tasarlanmış bu sandalyeyi Öziş, yine malzeme kıtlığından su borusu ve delikli saç ile üretmiş. Ben tasarımı günümüze uyarlayarak, hatlarında bir değişiklik yapmadan, tamamıyla paslanmaz çelik malzeme ile üreterek, tasarıma bir mobilya olarak işlevi olması dışında, heykelsi bir görünüm kazandırmayı amaçladım.

Utch sehpa:

1960 ortalarında Sadi Öziş’in kendi evi için tasarladığı, inşaat demiri ve su kontrplağından üretilmiş bu sehpayı, günümüze uyarlayarak mermer tabla ve paslanmaz çelik ayaklar ile ürettik.

Cross Masa ve Geometric Chair:

 

20180509_155816

 

1960’larda Türkiye’nin en ilk modern mobilya mağazalarından biri olan Interno mağazasında sergilenen, ve metal su borularından üretilen bu masayı, günümüze uyarlayarak dış mekan için paslanmaz ayaklar kullanarak ürettik. Modern çizgiyi, klasik bir çizgi ile harmanlayarak, kontrast oluşturup, daha çarpıcı bir görünüme sahip olması için ise, 1960’lardan kalma bir ahşap karyolayı parçaladıktan sonra, taban malzemesi olan masif çam ahşap parçaları, masa tablası olarak kullandık.

 

Burgaz sandalye:

Burgaz iskemle

Burgaz iskemle

1950 sonlarında Sadi Öziş tarafından tasarlanmış olan bu sandalyenin orjinali, inşaat demiri ve üzerine örülen elektrik kablolarıyla oluşturulmuş. 2011 yılında bu tasarım üzerine Sadi Öziş ile birlikte yaptığımız yeni çalışmada, ölçüleri ve malzemesinde çeşitli değişikliklere giderek, sandalyeyi tamamı döşeme kaplı olacak şekilde yeniden tasarladık. Bu tasarım dünyanın en önemli mobilya firmalarından biri olan Walter Knoll tarafından 2016 yılından beri üretiliyor.

Şu ana kadar projenin tasarımı ile ilgili konulardan bahsetmişken, bundan sonraki yazıda Mortepe’nin alt yapısından bahsedeceğim.

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.