Tahmini okuma süresi: 4 dakika

Merakım ve mesleğim daha çok iç mimari ve ürün tasarımı üzerine olduğu için, Mortepe’nin iç mekan tasarımı benim için ayrı bir heyecan ve önem taşıyordu. Bu konu ile ilgili olarak iki önemli nokta vardı. Birincisi, iç mekanda kullanılacak olan mobilya, aydınlatma, aksesuarlar v.s. ‘nin tamamıyla benim veya babamın tasarımı olması ve mümkünse benim elimden çıkmış olması, dolayısıyla bu projenin her noktasının Öziş tasarımı olması, diğeri ise mümkün olduğunca konvansiyonel malzeme ve üretimlerin olmadığı, ekolojik malzemelerle ortaya çıkardığımız, ve yerinde üretim yaparak oluşturduğumuz bir iç mekan yaratmak, bu projenin en önemli kriterleriydi.

Projede oluşturmaya çalıştığım bir diğer iç mekan özelliği ise,  doğal malzemelerin kullanıldığı rüstik iç mekanı modern çizgilere sahip mobilyalarla kontrast bir şekilde harmanlayarak sıra dışı bir mekan yaratıp, içinde bulunanları, doğanın huzuru ile modern hayatın konforunu beraber deneyimleyecekleri bir ortam sunmaktı.

Bunun için mekanı en az şehirde yaşadığımız evimiz kadar konforlu ve ihtiyaçlara uygun bir şekilde tasarlamam gerekiyordu. Bunun yanında da, bütün bu konforu da küçükcük bir mekana sırdırmam gerektiği için, mekan içindeki kullanımı az olan alanlardan kurtulmam gerekiyordu. Bu sebepten giriş, koridor, hol, merdiven alanı gibi bölümleri de diğer mekanların içine katarak, ortak kullanım alanları haline getirdim. Bölücü duvarlar mekanları küçülteceği için, mahremiyet sağlanması gereken banyo dışında evin tamamını tek bir mekan olarak kullandım. Yatak odası olarak düşünülen asma katın mahremiyetini ise görüntü içinde kalan açıların önlerini bloklayarak oluşturdum.

Banyo her ne kadar mahrem bir bölge olsa da, banyonun kullanılmadığı zaman bütün mekanın bir parçası olarak açık bırakılacağını düşünerek, iç mekanını bir ıslak hacimden çok bir yaşam alanı havasında tasarladım, ve kapı açıkken klozetin mümkün olduğunca görüntü dışında kalmasını sağladım.  Banyonun sürme kapısı banyo açıkken, yandaki mutfak dolabının kapağı olarak da işlev gördüğünden,  bu raflarda saklanan malzemelerin düzensiz görüntüsünün de engellenmesini sağlıyor. Bu bahsettiğim banyo kapısı, eski bir evden çıkma en az 60 yıllık, primitif, masif ahşap bir ahır kapısı. Bu kapıyı elden geçirip, temizleyip, boyayıp vernikledikten sonra, bizim iç mekanımıza uygun bir şekilde yerine monte ettik. Banyo dolabı inşaat kalaslarından ,ve dikmelerden oluşturuldu. Lavabo ise galvaniz bir bahçe  kovasının ahşap banyo dolabı tezgahı üzerine monte edilmesiyle oluşturuldu.

Banyo Kapısı

Banyo Kapısı

Banyoyu, yaşam alanının bir parçası olarak oluşturmak istediğim için ve duş bölümü, kapı açıkken yoğun bir şekilde gözükeceği için, duşun duvarlarını, konvansiyonel bir şekilde seramik kaplamam doğru olmayacaktı. Hem aynı şartları sağlayan başka bir alternatif kullanabilecekken konvansiyonel bir malzeme kullanmak misyonuma tersti, hem de görüntü olarak istediğimi yakalayamayacaktım. İşte bu sebepten geleneksel Japon ahşap uygulama tekniği olan shu sugi ban tekniği ile ahşapları yakarak hem su sızdırmazlığını sağlamış, hem de renklendirmiş oldum, ve duşun duvarlarını bu ahşap malzeme ile kaplayarak yaşam mekanı havasını, duşun içine de taşıyabilmiş oldum.

mortepe_i05

Banyo Dolabı

Evin içinde, banyo dahil bir çok alanda sarkıt aydınlatma olarak kullanılmış şarap ve şampanya şişelerini keserek ortaya çıkardığım aydınlatmalar mevcut.  Geri dönüşüm yaparak kullandığım bu malzemeleri, farklı kombinasyon ve yüksekliklerde kullanarak, değişik aydınlatma modelleri ortaya çıkarmaya çalıştım. Ayrıca orman içinde bulduğum eski kuru ağaç dallarını kullanarak (driftwood) çeşitli masa aydınlatmaları tasarladım.  Böylece estetik bir aydınlatma armatürüne sahip olmak için binlerce avro para vermenin gerekmediğini, biraz özen ve yaratıcılıkla, istenildiği taktirde etrafınızdaki malzemelerden çok çarpıcı tasarımlar ortaya çıkarılabileceğini göstermeye çalıştım.

Oturma alanındaki yüksek sarkıt aydınlatma, Bursa’da bir camiden çıkma antika ayna toplar, kullanılmış  boyalı ahşap dikme parçaları, ve kulanılmış şarap şişelerinden oluşuyor.

Asma katta bulunan, yukarısı ile de bölücülüğü sağlayan kitaplık, farklı ebatlardaki ahşap kasa ve kutuların bir araya gelmesiyle oluşturuldu.

mortepe_i02

Yukarıdan bakış

İç mekanda kullanılan koltuk, iskemle ve masalar babamın, Prof. Sadi Öziş’in, 1950’lerde Türkiye’nin ilk modern metal mobilya tasarımları olarak da tasarım tarihine geçmiş eserlerinin günümüze adapte edilmiş reprodüksiyonları.  Özgün, çarpıcı ve oldukça modern tasarım özelliklerine sahip olan bu mobilyaları, ahşap ve country stile sahip olan bir içmekanın içinde kullanarak, kontrast yaratmak içmekanın alışıla gelmişlikten uzak, etkileyici ve zamansız bir tasarım özelliğine sahip olmasını sağlamaya çalıştım.

 

Duvardaki kullandığımız tablolar, babam Prof. Sadi Öziş’in 1940 -1960 yılları arasında yaptığı suluboya çalışmalarından örnekler. Bunların dışında ana duvarda kullandığımız duvar kabartması ise, Kamboçya’da bulunan Angkor Wat tapınağının güney mabedinin duvarında bulunan Ravana’nın Kailasa Dağı’nı sallamasını tasvir eden duvar kabartmasının 1:1 kopyası . Bu kabartma da 1960 yıllarında Sadi Öziş’in öğrencileri ile birlikte yaptığı bir çalışma.

IMG_20180609_192736_477

Duvar Paneli

Şu ana kadar, Mortepe’ye uygun bir kanape tasarımı yapıp, üretmediğim için ve oturma alanını kullanabilmek için, iç mekanda şu anda kullanılan, fakat en kısa zamanda değişecek olan, tasarımı bize ait olmayan tek şey, kanape.

İç mekanda kullanabileceğimiz tasarımlarımız, şu anda evin içinde bulunanlardan çok daha fazla olduğundan, ve sürekli olarak da yeni tasarımlar üzerine çalıştığımdan dolayı, Mortepe’nin iç mekan yerleşimini zaman zaman tamamıyla değiştirerek, daha fazla tasarımı sergilemek, ve iç mekanda dinamik bir dekorasyon oluşturarak, farklı deneyimler yaşamak da, yakın zamanda bu projenin özelliklerinden biri olacak.

Proje’nin iç mekan tasarımının özellikleri kadar bir sonraki yazıda bulacağınız, projede kullanılan mobilya ve aksesurlarda projenin oluşmasının en önemli kriterleri oldu

Facebooktwitterpinterest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.