Tahmini okuma süresi: 4 dakika

 

Şehirde oturuyorsunuz, her sabah akşam trafik, stres diz boyu.. Hayaller dönümlerce bahçe, gerçekler balkondaki saksı.

Ama yine de moral yüksek, balkondaki saksıda domates, salatalık yetiştiriyorsunuz. Bu yaptığınız ön çalışma; gün gelip de şehir dışında bahçeli bir evde oturduğunuz zaman, kendi meyve, sebzenizi nasıl yetiştireceğinizi önceden biraz bilmeniz gerekiyor değil mi?

Neyse, sonunda bir cesaret topladınız, dediniz ki. “Arkadaş ben kaçıyorum bu şehirden”..

Kendinize uygun bir yer nasıl bulacaksınız, nelere dikkat edeceksiniz biraz onlardan konuşalım isterseniz.

Bir kere, sahibinden.com veya hürriyet emlaktan rüya arsanız bulunmaz, çok feci gol yersiniz,  spor olsun diye bakının oralara ama olayı ciddiye almayın. Oradaki fiyatlar hem kendini kaybetmiş, hem de rüyanızı fotoğraftan alacak değilsiniz herhalde..

Gerçekten gönlünüzde neresi varsa, ilk önce bir gidip görmeniz gerekiyor. Belki hiç düşündüğünüz gibi bir yer değil, belki çok yakında bir yer size daha cazip gelecek. Belki fotoğlardan çok beğendiniz, tam size göre gözüküyor ama arsaya gitmek için helikopter kiralamak gerekiyor, belli mi olur.

Ama her şeyden öte, cennete bile düşseniz, tek başınıza olunca, bir zaman sonra ağaca, kuşa bakmaktan illallah  deyip, doğayı yemişim, lanet olsun, olmaz olsun bu cennet diyebilirsiniz.

Siz iyisi mi etrafınızda arkadaşlarınızın olduğu, ya da kafa dengi birilerinin olduğunu hissettiğiniz yerlere bakın, sonra pişman olmayın,  derim ben.

Yeri de buldunuz, her şey tamam, hadi bakalım arsayı alalım.. Hooooopppp!!! Dur arkadaşım! Sen hayatında hiç doğanın ortasında kaldın mı? Öyle haftasonu kampa gitmeyi demiyorum. Bayağı 1- 2 ay kaldın mı? Mesela hiç bahçeden yılan falan çıktı mı? Eve  tuvalet kağıdı almak için 5 km yol gidip geri dönüp, sonra diş macunu almayı unuttuğunu fark ettin mi? Ya da bıktım ulan sağlıklı beslenmekten, bir pislik yapıp Dominos’dan pizza söylesem deyip de, yiyebileceğin en pis şeyin Ayvalık tostu olduğunu fark ettin mi? Buralarda, Starbuck’s da kahve içip bilgisayarda çalışıyormuş ayaklarıyla etrafı dikizlemenin bir yalan olduğunu, çay bahçesinde çay üstüne çay içip parkta çocukların nasıl tepiştiğini izlemenin gerçek olduğunu anladın mı? Bar dediğin yerin çay bahçesinden hallice bir mekan olduğunu gördün mü? Soba, moba yakmayı saymıyorum bile, o konuları merak edenler şu linki takip edip başlarına neler gelecek öğrenebilirler.

Bütün bu sebeplerden dolayı siz gidin ilk önce, beğendiğiniz yerde kiralık bir yer bakın. Hele bir geçin o kiraladığınız yerinize, görün bakalım başınıza neler geliyor, etrafı tanıyın, komşularınızı tanıyın yazın hava ne kadar nemli, kışın ne kadar soğuk bir hissedin. Gerçekten düşündüğünüz kadar masraflarınız düştü mü, yoksa elektrikli radyatörü yakmaktan, biriktireceğinizi düşündüğünüz bütün parayı elektriğe mi gömüyorsunuz, bir bakın bakalım.

Hem bu arada , etrafta size uygun, beğendiğiniz arsalara bakar, duruma göre pazarlığınızı yapar, hazır bekler, ne zaman bulursanız, o zaman atlarsınız üstüne…

Şimdi gelelim yapılan en büyük hatalara..

Unutmayın ki arkadaşlar. Siz şehirlisiniz. Siz oranın yerlisi değilsiniz. Genel olarak, bir köyde bir fiyat soruyorsanız, bilin ki o satan adamın hayattaki tek veya nadir mal varlığından biri olduğundan ve aslında ihtiyacı olduğundan değil, satmış olmak için sattığından ve bu sebepten de mümkün olduğunca o maldan yapabileceği en fazla geliri yapmayı amaçladığından, karşısına çıkan sizin de şehirli olarak bol paralı olduğunuzu düşünüp, gerçek değerinden çok daha fazla isteme potansiyeli var. E, siz de gelmişsiniz, İstanbul, Ankara, İzmir’den. Oradaki fiyatlar da malum, fiyatları tavana çakıp duruyorlar, Miami fiyatları ile yarışıyor ev fiyatları. İşte bu yüzden size bu söylenen para çok da fazla gelmeyebilir.  İşte o noktada yemi yuttunuz mu, ondan sonra bütün o bölgedeki fiyatlar, hooppp tavan.. Valla çok teşekkürler, o arsayı alarak sayenizde artık kimsenin değerine bir yer bulma şansı yok. Hep birlikte uzaktan arsalara bakarız artık.

Fiyatlar yükseliyor da satılıyor mu, hayır satılmıyor, ya da o fiyatlardan 3 senede bir tane satılıyor ama bir kere çıktı mı yukarı, bir daha inmek yok.  İşte o yüzden de oralarda olmanız lazım ki, ihtiyacı olup da satmak isteyen birisi olursa, gerçek değerlerinden satacağı için, böyle bir yer çıktığında, haberiniz olsun..  Sahibinden.com hep şehirli, hep sizi yanaklarınızdan öpme fiyatları. Demedi demeyin..

Diyelim ki, uzaktan uzaktan kalbinize göre bir arsa buldunuz, mutlaka ama mutlaka yapmanız gereken, arsa üzerinde itilaf olmadığını, arsanın imarı olduğunu, eğer bir ev yapmak istiyorsanız tapuda zeytinlik veya arıza çıkaracak bir şey yazmadığını araştırmanız. Çünkü dedelerden kalma bir arsanın her tarafından yamuk çıkma ihtimali yüksek. Tapuda 20 ortaklı bile olması mümkün.  Bir de muhtemelen bulacağınız yer köyün içi olmayacağı için, yüksek olasılıkla imarı olmayabilir. Köy içi olsa bile, zeytinlik falandır, belki imarı yoktur.

Arsanızın ada parsel numarasına göre ilk araştırmasını aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.

Tapu Kadastro Parsel sorgulama

İşte bütün bunları iyice araştırıp, ona göre pazarlığınızı yapıp, arsanızı alın ki, bunları alması çok kolay oluyor ama satması hiç de kolay değil. Her ne kadar arsanızın değerinin bir dünya altın olduğunu düşünseniz de de, hadi ver deyince kimse o paraları hemen vermiyor.

Bütün bunları kafanızın bir köşesinde tutup ona göre karar verdiniz mi ve yerinizi buldunuz mu?

Tamam o zaman artık bu iş olacak galiba. 😉

Ama durun  bir dakika arsayı aldınınz da,  Nasıl bir ev yapacaksınız. Kime yaptıracaksınız, bütçeniz nedir? Bunlara karar verirken nelere dikkat etmeniz lazım.. Öyle hop diye atlamayın ilk aklınıza gelen fikre.

Bu konular da sonraki yazılarda.

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.