Tahmini okuma süresi: 4 dakika

 

 

Sorsam size Kantaron nedir diye, beni takip edenler zaten biliyordur ama tesadüfen bu yazıya denk geldiyseniz, söyleyeyim, kamyon kantarları ile bir alakası yok, gayet narin, güzel sarı bir çiçek.

Bilenlerin çoğu yaraya sürüyorsun, iyi geliyor, kırmızı bir yağ diyecek, doğrudur, ama tek faydası da bu değil.

Ben size desem ki, yağı çok değerli, siz de rahatça yaparsınız, ben evde yapıyorum. Kullananınız bile diyecek ki, “Nasıl ya, yağını nasıl çıkartıyorsun?”

İşte bu yazı onun için.

Bitkinin ve yağının faydaları nedir, nasıl yapılır, nerede bulunur, şehirden kaçmış bir şehirli olarak, meğer anneannelerimiz, dedelerimiz, bu kimyasal ilaçlar yokken nelerden neyin yağını çıkarıyormuş, kullanıyormuş ve iyi oluyormuş, onlardan biri olan kantaron bitkisinden bahsetmek istiyorum.

Kantaron, Yazın ilk aylarında, Haziran sonu, Temmuz başı, ülkemizde yol kenarlarında, kurak yelerde bulunan sarı, parlak çiçek açan 40-80 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Bu bitkinin İngilizcedeki adı çok afili olup, muhtemelen çoğunuz vitamin, folic acid v.s. gibi tablet olarak satılan ek besinlerin arasında görmüşsünüzdür. St. John’s Wort.

Bazılarınız bildi değil mi? Hani şu depresyona karşı etkili olarak satılan doğal tablet. İşte onu taaaa, Avrupalardan getirmenize gerek yok. Geçen gün Bursa’dan Bandırma’ya giderken yolun kenarında gördüm.

Pekiyi, yaralara iyi geliyor, depresyona iyi geliyor, başka ne işe yarar Kantaron? Nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişiyor. Bunu çayı var, yağı var. Her biri farklı işe yarıyor. Hangisini soruyorsunuz?

Kantaron çayı nasıl yapılır ve faydaları nedir?

Yazın toplayıp kuruttuğunuz kantaron çiçeklerini ince kıyıp saklayabilirsiniz. Bu ince kıyılmış çiçeklerden bir tatlı kaşığı kantaronu demliğin içine koyarak ve demliğe 1  bardak su ekleyerek kaynatıp, ocaktan aldıktan sonra 5-6 dakika üstü kapalı olarak demlendirebilir ve daha sonra bunu içebilirsiniz.

Kantaron çayının başlıca faydaları

 • Orta dereceli veya hafif depresyonlara karşı çok faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Uykusuzluk, Stres, gerginlik, tedirginlik, korku gibi problemlere iyi sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır.

Bu faydalar bir kenarda dursun, asıl olay yağında. Laf olsun diye yazmıyorum. Kantaron yağını yaranıza veya yanık yerinize sürüyorsunuz, gerçekten 2 güne bir şey kalmıyor. İnanmaya inanmaya, üstümde denedim, yara zart diye kapandı , ağzım açıldı, hala öyle duruyor kapanmıyor. Söylemesi ayıptır hemoroit yarasını bile geçiriyor.

kantaron yağı_01

Daha resmi bir şekilde yazacak olursam, kantaron yağının faydaları:

 • Açık yara, kesik sürüldüğünde çok hızlı bir biçimde yaraların tedavi olduğu bilinmektedir. Kantaron yağı antiseptik özellik taşımaktadır. Bu sebepten dolayı, yaraların iltihaplanmadan kolayca iyileşmesini sağlar
 • Yanık tedavisinde çok etkilidir. Çok eski zamanlardan beri yanık tedavisinde kantaron yağı kullanıldığı bilinmektedir. Yanık cildin acısı kantaron yağı sayesinde çok kısa sürede hafifler ve yanıktan kaynaklanan yaralar da kolaylıkla kapanır. Bununla birlikte yanık bölgelerde sıkça yaşanan iltihaplanma ve mikroplanma sorunu kantaron yağının antiseptik özelliği sayesinde yok olur.
 • Cildi yenileyici özelliği vardır. Bu sayede yaralar çok daha hızlı ve iz kalmadan iyileşebilir.
 • Güneş yanıklarını hafifletir. Güneş yanıklarına kantaron yağı sürülmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem yanıklar daha kolay iyileşir hem de yanık bölgelerin acısı hafifler.
 • Bebeklerdeki pişikleri iyileştirir. Bebeklerin cildi hassas olduğu için öncelikle yağı biraz su ile inceltip o şekilde pişik olan bölgeye uygulamak doğru olacaktır
 • Zona hastalığına karşı etkili bir yöntemdir.
 • Kanama durdurucu özelliği vardır.
 • İçilerek tüketildiğinde sinirsel kaynaklı mide ve karın ağrılarına karşın iyi geldiği bilinmektedir.
 • Ses kısılmalarına ve ses tellerinde ki sorunlara iyi etki eder.
 • Herhangi bir bölgedeki kaslarda kasılma, gerginliklere karşı ve romatizmal ağrıların olduğu bölgelere masaj yapılarak kullanılırsa faydalı olur.
 • Karnı ağrıyan bebeklerin ağrısını gidermede etkilidir. Bebeklerin karnı ağrıdığında su ile inceltilmiş kantaron yağıyla karna masaj yapmak ağrıyı hafifletecek, dindirecektir.
 • Kantaron yağı kan şekerini düşürücü özelliktedir. Kantaron yağı düzenli olarak her gün bir çay kaşığı şeklinde tüketildiğinde kan şekerini düşürmeye yardımcıdır.

Gördüğünüz gibi, bu kantaron yağını kullan, başka bir şey kullanma. Hem stresi alıyor, hem yaraları düzeltiyor, hem kan şekerini düşürüyor, hem de cildi pürüzsüz yapıyor.

Peki, nasıl yapacaksınız Kantaron yağını?

Kantaron yağını yapmak için bitkileri toplandıktan sonra ilk önce kurutacaksınız ve  çiçekleri üzerinden keserek toplayacaksınız. Cam kavanozun içine kurumuş çiçekler kavanoz tamamen doluncaya kadar, biraz sıkıştırarak yerleştireceksiniz. Üzerine tamamen çiçekler kapanacak şekilde zeytinyağı dökeceksiniz.

Bundan sonra, kavanozun üzerine bir tülbenti gererek kapatıp, tüm gün güneş alan bir yerde 5 gün boyunca bekleteceksiniz. 6 gün değil 5 gün!!!

Bu 5 günün sonunda kavanozun kapağı kapatarak 45 gün boyunca yine güneş alan bir yerde bekleteceksiniz. 46 değil, 45! Kavanoz ne kadar çok güneş alırsa o kadar daha kaliteli bir yağ elde edilecektir.

kantaron yağı

45 günün bitiminde kantaron yağı tülbentle süzülür. İşte size kantaron yağı. Bu yaptığınız yağı ağzı kapalı bir kavanozda veya şişeleyerek güneş görmeyen birde saklayın. Hava almadan saklandığı sürece kantaron yağı 2-3 yıl bozulmadan sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Amannnn!!!, ben ne uğraşacağım bununla derseniz, bana mesaj atın. Ben geçen sene yaparken abartmışım, bendekiler 3 senede bitmesi için, bayağı yaralanmamız veya depresyona girmemiz gerekiyor. Mümkünse olmasın.

Yapacağım diyorsanız da, eğer yol kenarında bulamıyorsanız, üzülmeyin, girin bir aktara demet halinde satılıyor zaten kuru Kantaron bitkisi.J

Facebooktwitterpinterest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.