Tahmini okuma süresi: 2 dakika

 

Yazıları yazmaya başladım, ama bunca zaman kim olduğumuzu yazmadığım için, yazıları okuyan kuzenim bile “Aaa, bak birileri daha bizimkiler gibi kaçmış şehirden, acaba tanıyorlar mıdır birbirlerini?” diye düşünüp bana sorunca, çıktı olayın vahameti ortaya.

Ben Neptün. Şimdi beni tanımayanlarınız diyecek ki “Olur mu öyle isim, takma isim kullanmış”. Yok, öyle değil, gerçekten ismim Neptün.  Babam, denizi çok seviyormuş, ismimi denizler tanrısı olan Neptün koymuş. Yani konunun gezegenle bir ilgisi yok. Haliyle, ben de ismimin hakkını vererek, tekne ve yat tasarımcısı oldum.

Yaptım mı? Yaptım, hala da yapıyorum. Dünyanın bir çok yerinde bir çok tekne yaptım. Bunun içinde 30m olanı da var 90m olanı da var. Burası profesyonel ortamımız olmadığı için, uzun uzun burada ne yaptığımı anlatmama gerek yok.  Merak ederseniz bakın Google’a, ya da benim web sitemi ziyaret edebilirsiniz. www.neptunozis.com  Bir noktada hep deniz, hep deniz bir yere kadar dedim, onun yanına, bir de mobilya ve ürün tasarımı ekledim. Dünyanın önemli markalarına mobilya çizmeye başladım. Bir kısmı satışa sunuldu, bir kısmı halen AR-GE aşamasında. Merak edenler için mobilya tasarımları ile ilgili web sitem de www.karredesign.net . İşimin inceliklerini bilince, başkaları da benim bildiğimi öğrensin diye, aynı zamanda üniversitelerde de hocalık yapıyorum.

Şimdi gelecek sorunuz, “Kardeşim, oradan nasıl hocalık yapıyorsun?” olacak en kısa haliyle cevap: “Bu sene ara verdim, seneye bakacağız”.

Gelelim, eşim Burcu’ya.  Burcu, bizim Çin’de yaşadığımız dönemde (bizim bir de yaptığım bir tekne projesi sebebiyle bir Çin maceramız var, ama biraz geride kaldı artık onu size anlatmak bayat olur), yogaya merak sardı. Sonra döndük Türkiye’ye, burada yoga hocası olmak için eğitimini aldı, hatta hızını alamadı gitti bir de pilates hocası oldu. Ama işin hocalık kısmı yerine, kendi eğitmeni olan hocaların hocası Zeynep Aksoy ile çalışmaya başlayıp, onun eğitimlerini organize etmeye başladı. İşi telefon, internet. Burada fırtına olmadığı sürece, (fırtınada teknoloji patlıyor da), Burcu’nun işinde problem yok. Yeter ki telefonunun şarjı olsun.20150912_091459

Bir de hayatımızın baş aktörü Riva var. Bizim oğlan. Yine
“Aaa, öyle isim mi olur?” derken duyuyorum sizi. Olur abicim, koydum, oldu. “Peki anlamı ne?” diyeceksiniz, Nehrin denize döküldüğü yer, nehir kıyısı, hatta deniz kıyısı. Eski İngilizce’de nehir demek. Hani Fransız Rivierası derler ya, işte o kelime de Riva’dan geliyor.  Yani yine denizle, suyla ilgili bir şey bulduk.
Kendisi, mimarlık, marangozluk, itfayecilik, tamircilik, motosiklet yarışçılığı mesleklerini icra etmekte. İnsanlıktan sıkıldığı zaman çita, timsah, at gibi çeşitli hayvan kimliklerine bürünmekte. Yalnız leoparlığı biraz zayıf, ağaca tırmanırken kıçından destek vermemiz gerekiyor.  Burada da karınca yuvaları neden bozulmamalı, rezene, kekik bitkilerini yiyebilirsin ama her gördüğünü yeme, arı kovanlarına neden parmak sokulmaz konularında ihtisas yapıyor.

Kısaca bizi anlattım, artık daha yakınen tanışıyoruz, yazılarımızla daha da tanışacağız umarım.

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.