Tahmini okuma süresi: 1 dakika

 

 

Gerekli Malzemeler:

 

1 kıyılmış pırasa

4 orta büyüklükte kuşkonmaz

1 avuç ıspanak

1 avuç kıyılmış maydanoz

1 avuç taze fesleğen

2 adet yeşil biber

3 adet yumurta

2 dilim fume somon

1 sarımsak, ezilmiş

3 yemek kaşığı zeytinyağı

¼ limonun suyu

Tuz, karabiber, kırmızı pul biber

 

Hazırlanışı:

Kıyılmış pırasayı, zeytinyağında tuz, sarımsak ekleyerek yumuşayıncaya kadar derin bir tavada çeviriyoruz. Daha sonra içine parçalara kesilmiş kuşkonmazı ilave edip 2 dakika daha çeviriyoruz.

Daha sonra ıspanağı, fesleğeni, kıyılmış yesil biber, limon suyu ve biraz kırmızı biberi ekleyerek yesillikler yumusayıncaya kadar karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz.

Uzerine 3 adet yumurta kırıp, yumurtaların üstine biraz tuz, karabiber ekleyip tencerenin uzerini kapatıyoruz. Birkac dakika sonra, yumurtanın pistiğine kanaat getirdiğinizde tencereyi ateş üzerinden alıp, dilimlenmiş somon ve isteğe bağlı kapari ilave edip servis yapabilirsiniz.

Taze fesleğen ve kuşkonmaz bulmak zor olabileceği icin, siz içeriğini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Lahana, veya kereviz sapı fena olmayabilir mesela. Veya ıspanak koymadan evvel biraz borkoli sote edebilirsiniz..

Evdekilere gore idare edin işte, ama domates koymayın. Ben denedim olmadı.

Limon suyunu koymayı atlamayın, abartmadığınız surece asıl tadını veren o. 🙂

Afiyetler olsun.

 

20210305_121114

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.