Tahmini okuma süresi: 3 dakika

O kısım biraz uzun.

Biz ilk defa 3 yıl evvel buraya geldiğimizden beri, Burcu, bizim sayfanın zaman içinde baş aktrislerinden biri olacak ama şu an için sadece benim eşim, buraya pek bir yerleşme heveslisiydi. Zaten o ilk defa 2010 yılında gelmiş, o gün bugün zırt pırt gelip gidip, Kazdağları’nı sayıklamaktaydı.

Ben de kaçak oynuyorum, ters köşelere yatıyorum falan, olur mu olmaz mı derken, biz buralarda bir yerler bakmaya başladık. Fakat benim kafa hâlâ İstanbul’da. Diyorum, alırız belki bir yer. Sonra zaman içinde hayatımızı organize eder, bu taraflara geçeriz, bakarız filan. Tam kıvırıyorum yani..

Başladık bakınmaya.. Fiyatlar öyle bir uçmuş ki, stratosfer seviyesinde, oksijen yok, o yüzden de pek satılmıyor. Arada bir oksijen tüpüyle soluyan bir kaç şehirli geliyor, o paraları verip, Kaz Dağlarında arsa aldım diye, lay lay sevinip, gidiyor. Hatta sonra aldığını bile unutuyor, ama bir kere o parayı verdi diye, buradakiler gazı bir güzel alıyor, bütün arsaları o fiyattan satacaklarını zannedip, hiçbir şey satamıyor.

Neyse, sonunda, tesadüfen bizim bir arkadaşımızın olan, ama aslında ona ait olduğunu bilmediğimiz bir yer bulduk.. Aaaa, sen misin abi sahibi, satıyor musun dedik, atmosfer seviyesindeki değerinden aldık.

4 dönüm bir zeytinlik, bahçe. Haaaa hem de imarı var… Hem de % 50 imar.. Dedim , süper. Buraya 2200 m2 inşaat inşaat yapabilirim ben yahu. O zaman 45 m2 bir ahşap ev sığar mı?.. Bir hesap yaptım sığıyor valla… Geriye bir 2155 m2 lik inşaat alanı kaldı ama ne yapalım.

İçinde İncir ağaçları, badem ağaçları, 65 tane zeytin ağacı falan, var işte bir şeyler… Bizim arsadaki 30 senelik ağaçlara kat karşılığı bir teklif etsek bizim 2200 m2 inşaatı, diye düşündüm, ne de olsa toprağın asıl sahipleri onlar. Ama bir işlerine yaramaz o inşaat, onların hayatından yer dedim, vazgeçtim. Sonunda 45 m2’de şimdilik karar kıldım, ve bir şeyler çizmeye başladım..

Ne anlatacaktım ne oldu. Projeyi falan sonra anlatırım. Biz bir konumuza dönelim.

Dedik ki, bu kadar üzerine planlar yaptığımız yerin bir ismi olsun. Burada da, tesadüf müdür bilinmez, isimlerde her şeyin kıçına bir tepe koymak çok revaçta. Zamanında soyadı kanunu çıkarken herkesin bir şeyin oğlu olması gibi. Dedim o zaman  bizimki de tepe’li bir şey olsun.. Çok tarımsal bir isim olsun istemiyorum, ama çok öyle arty farty, İngilizce falan bir şey de olmasın.. Bademtepe diyorum, içinde çok badem ağacı olduğu için, bizim badem bıyıklılar gözümün önüne geliyor, olmuyor.. Hani sanatçıyız, tasarımcıyız falan, ar(t)epe dedim.. Kendim tiksindim.

Sonunda, bir gün arsada dolaşırken, dikkatimi çekti. Bizim toprak bildiğin mor.. Yani anlayın artık, toprak ne kadar mor olabilirse, o kadar mor. Eee dedim, Mortepe olsun.. Hem mor spesifik bir şeyin rengi değil, hem tarımsal bir olgu çağrıştırmıyor, ama öbür taraftan biraz marjinallik var ismin içinde. Sonuçta bir ön algı oluşturmuyor. Hem de, internette .com’u var. Boşta duruyor beni bekliyor.  Bu devirde, .com lu isim bulmak kolay mı?

Tamam oldu bu iş, ismimiz Mortepe…

 

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Özlem Doğan

    Tamda hayalimi gerçekleştiriyorsunuz aslında. Darısı başımıza. Yabancı değilim aslen kazdağlarına köyümüze giderken otlardan geçeriz. Eşim Çanakkaleli bende denk gelirse güzel ufak bir ev alıp oralarda yaşamak isterim. Mutluluklar ve başarılar diliyorum size 👍🏻

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.