Tahmini okuma süresi: 2 dakika

 

 

O kadar derdimiz  varken kahvenin kapsülüne mi kaldık derseniz, kalmadık tabii, ama hem biraz kafayı değiştirmek için hem de yıllar içinde bu da derdimiz olmasın diye kahve kapsülleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Kahveyi seven bir adam olarak geçenlerde Mortepe’ye daha sonra bir kapsüllü kahve makinesi mi alsam diye düşünürken, Mortepe’de çıkan her çöpü kendimin toplayıp sonrasında, kapının önünde belediyenin topladığı bir çöp konteynırı olmadığı için, kendimin çöp konteynırına taşıdığı gerçeği bir anda aklıma gelince, ne oluyor bu kapsüllere, tekrardan kullanılabiliyor mu diye bir araştırdım.

Ve tahmin ettiğim üzere, kahve kapsülleri dünyada en az geri dönüşümü olan malzemelerden bir tanesi olduğu ortaya çıktı.

Biliyor muydunuz ki bir kahve kapsülünün doğada yok olması 150 ila 500 sene içinde gerçekleşiyor. Her 6 grlık bir kahve için 3 gr lık plastik ve alüminyum karışımı malzeme kullanılıyor ve dünyada her yıl 218  milyar kahve kapsülü satılıyor. Bu demek ki, yılda 654.000 ton alüminyumu dünya üzerinde çöpe atıyoruz ve ancak 500 sene sonra bu doğaya karışıyor. Bu kapsülleri yapmak için kullanılan enerjiyi söylemiyorum bile.

Her geçen gün dünya daha çevreye duyarlı bir yola girerken, Nespresso bu duruma şimdilik bir çözüm bulamadığı için, 2011 yılından beri kaç kapsül sattığını açıklamayı durdurmuş.

Nasıl, sağlam rakam değil mi?

kahve kapsülü

 

Tabii ’ki Türkiye’de değil ama Nespresso biraz olsun bu konuyu düşünüyoruz demek için, Amerika’da ücretsiz olarak kapsülleri evinizden toplayıp geri dönüştürdüğünü söylüyor, Starbuck’s dükkanlarında geri dönüşüm torbaları dağıtıyor ama kaç kişi bunula uğraşır o ayrı.

Millet o kadar laf edince bitki lifleri ile yapılmış ekolojik kapsül üretimi çalışmaları halen devam ediyormuş ama kim bilir ne zaman piyasaya çıkar. Daha bir numara yok.

Sizin anlayacağınız, çok yakında bütün dünyada bu kapsülleri yasaklarlar, elde kalanları da Türkiye’ye, bir de birkaç Afrika ülkesine medeniyet geldi, buzdolabı ve fırından sonra kahve makinelerimiz de olacak diye gazlarlar, haberiniz olsun..

Tabii Nespresso veya Tschibo kapsüllü kahve makineleri olan arkadaşlar, sizin yapacak bir şeyiniz yok. Kapsülleri almaya, 3-5 tane kahve tadı dışında başka kahve aroması alamamaya devam. Ama bari bozulunca yenisini almayın, mis gibi eski usul espresso makinelerini alın da, hem istediğiniz kahve aromasını tadın, hem de etrafı çöp içinde bırakmayın.

O zamana kadar da kullandığınız kapsüllerle neler yapabileceğinizi aşağıda yazıyorum, bilin.

  • Tohum ekmek için kullanabilirsiniz
  • Yılbaşı ağacı olarak süs yapabilirsiniz
  • İçini doldurup buz yapabilirsiniz
  • Takı yapabilirsiniz.

Ama gerçekçi olalım, eğer kapsül kahve kullanıyorsanız, bu yukarıda söylediklerimin hiçbiriyle uğraşmazsınız, uğraşsanız da içtiğiniz kahvenin her biriyle tohumdan fide yapsanız tarla dolar.

Siz iyisi mi normal kahve kullanın, çöp derdi de yok, olduğu gibi komposta atabilirsiniz, mis gibi verimli toprağa dönüşür.

Facebooktwitterpinterest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.