Tahmini okuma süresi: 4 dakika

 

Ekolojik bir proje ortaya çıkarırken,  iş sadece binanın tasarımının ve üzerinde kullanılan malzemenin ekolojik olmasıyla bitmiyor. Projeyi her açıdan düşünmek gerekiyor. Alt yapısından, iç mekanına, kullandığınız temizlik malzemesinden, ampulünüze kadar bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Bu konularda kararları verirken de kararlarınızın mantıklı, ekonomik açıdan kabul edilebilir ve kararınızın devamlılığı olabilecek bir karar olması gerekiyor. Yani en basit anlamıyla, ben ekolojik temizlik malzemesi kullanacağım dediğiniz zaman, bulunduğunuz yerde bunu temin edemiyorsanız, unutmayın ki bunu kendiniz yapmanız gerekiyor. Gerçekten bunu yapmaya hazırsanız bu kararınız doğru fakat bir haftalık bir tatil için oraya gitmişseniz ve hem elinizde malzeme yok ve hem de 2 gününüzü bu temizlik malzemesini yapmaya ayıracaksanız bu olabilecek bir karar değil. Örneğin, sürdürülebilir bir sistem kuracağım diye Mortepe’nin ısıtmasını  toprak ısısından yararlanan geotermal sistem ile sağlamaya kalksaydım eğer, bir ev kadar para ödeyip, senede belki 1 ay  kullanacak olurdum. İşte her attığım adımda aldığım kararları birkaç açıdan düşünerek, projenin tasarımını ve alt yapısını şekillendiriyorum.

Temiz su açısından Mortepe çok şanslı bir konumda bulunuyor. Arsanın içinde bir yer altı temiz su kaynağı mevcut. Bir çoğunuz hiç görmemiş olabilir, bildiğiniz yerin altından toprağa doğru su sızıyor ve o bölge çamur oluyor. Bu kaynaktan elde ettiğimiz su ile binada kullanılan temiz su ihtiyacımızı karşılamamızın dışında, arsada sulama yapabilecek suyumuz da mevcut. Çıkan su, ilk önce ana depoda toplanıyor. Kullanma ve sulama suyu ise ana depodan binanın yakınındaki küçük depoya pompalanıyor. Ana depodan artan su ise doğal havuza sürekli bir temiz su kaynağı oluyor. Havuzun fazla suyu ise havuzdan tekrar toprağa veriliyor. Bu şekilde yer altı suyunun hepsini kendi kullanımımıza sunmuş oluyoruz.  Pis su giderimiz için ise bütün temiz su kullanım alanlarının aşağısında kalan, 1.5m3 büyüklüğünde kuru taş duvarlı, sızdırmalı fosseptik çukuru  yaptık. Temiz su kaynağımız olmasaydı, giderlerimizi gri su ve siyah su olarak ayırıp, gri su ile bahçe sulama yapacaktık, fakat ihtiyacımızdan fazla suyumuz olduğu için, gri su ve siyah suyu birleştirerek fosseptiğe gönderiyoruz. Fakat ileriki zamanlarda bunu ayırmak istersek diye de binanın sistemini gri su ve siyah su olarak ayırdık. Foseptikte toplanan su, taşların arasından toprağa yayılıyor, kalan katı maddelerin bir kısmı ise iyi bakteriler tarafından tüketiliyor.  Sızdırmalı foseptik sistemi bakterilerin içindekileri tüketme mantığına dayandığı için, arsa genelinde kimyasal temizleyici ve kozmetik malzeme kullanmamamız gerekiyor. Çünkü kimyasal temizleyiciler kötü bakterilerle birlikte iyilerini de öldürdüğü için, bu durumda foseptik çalışmaz hale geliyor ve kötü koku yayılmaya başlayabiliyor. Ayrıca her kullandığımız kimyasal malzeme, sızan sular ile toprağın geneline yayılıp, toprağa zarar verebilir.

Mortepe'nin doğal havuzu

Mortepe’nin doğal havuzu

Mortepe’de kurulacak elektrik sistemi ilgili olarak iki seçeneğimiz vardı. Birincisi, olması gereken şekilde, solar veya rüzgar sistemi ile elektrik üretmek, diğeri ise konvansiyonel sistem, şebekeden elektrik almak. Güneş panelli sistem doğru olsa da, 365 gün kullanılacak olmayan bir durumda, solar sistem avantajlarını kaybetmeye başlıyor. Öncelikle, kullanacağınız akülerin ömrü, dolup boşalma ile ancak 5 sene civarındayken, kullanmadığınız durumda 2 seneye kadar düşebiliyor. Yani her 2-3 senede bir bütün aküleri yenilemek gerekiyor ki, hem büyük bir tüketim, hem de çok ciddi bir masraf. Diğer taraftan Türkiye’deki solar sistem maliyetleri 365 gün kullanmanız durumunda 15 yılda ancak kendini amorti ederken, bu şekilde  kullanmadığınız bir durumda, teknolojinin sürekli gelişmesini de göz önüne alırsanız, maliyetini çıkarabilme şansı yok. Daha önce de belirttiğim gibi, bir çok kişi bu fikirlerimi doğru bulmasa da, ekolojik bir çalışma yaparken bir çok etkeni bir araya getirip ona göre karar verip, bazı durumlarda ödün verilmesi gerektiğine inanıyorum. İşte bu sebepten de Mortepe’nin elektrik sağlamasını hibrid bir sistem olarak düşündüm. Sürekli kullanımı olan malzemelerin elektrik ihtiyaçlarını solar sistemden sağlamayı planlarken, sadece burada yaşanırken kullanılacak olan elektrik ihtiyacını ise şebeke sistemine bağlı olacak şekilde planladık. Havuz, bahçe, dış aydınlatma gibi dış mekan elektrik ihtiyaçlarını yapacağımız solar sistem ile karşılayacağız. Ev ve atölyede ise şebeke elektriği kullanacağız. Aynı zamanda Güneş olmayan günlerde de şebeke elektriği, aküleri doldurmaya yardımcı olacak.

Binanın ısıtılma ve soğutulması için ise tamamen doğal kaynakları kullanmayı amaçlasak da, zaman içinde gerektiği durumlarda ek enerji kaynağı kullanmayı planlıyorum.

Kışları güneşin gün boyu binanın içine girmesini sağlayarak ve soğuk olan kuzey ve batı cephesini sağır veya mümkün olduğunca az açıklıklarla geçerek, binanın ısınması ve sıcak kalmasını sağlarken, yazları ise doğu batı aksındaki etkin rüzgarlardan yararlanmak için bu aks üzerinde binada açıklıklar oluşturarak, içeride bir rüzgar akımı oluşturup iç mekanın serinlemesini sağlıyoruz.

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.