Tahmini okuma süresi: 2 dakika

 

Şehirden uzakta, kırsalda yaşamanın benim en hoşuma gitmeyen tarafı, yok ki şöyle bir akşamüstü aperatifi yapan, enfes bir kokteyl içebileceğin yer. İkisi bir arada olmuyor anasını satayım. Ya sokak arasında, önün trafik, sağın solun apartman olan ve arkadaşınla birlikte, etrafındaki 50 kişinin daha konuşmalarını duyduğun bir barda güzel bir kokteyl içeceksin, ya da bülbül sesleri içinde deniz ve dağ manzarasına karşı çimenlere yayılıp demleme çay! Oldu mu şimdi?

Bizim ülkeninki demokrasi değil ama normal demokrasilerde çare tükenmez. Çözüm ne? Kendi kokteylini kendin yapacaksın, ortamını kırsala taşıyacaksın. Mortepe’nin Spotify  listelerinden birini açıp kokteylini yudumlarken bir kırsal ciksi olacaksın. Fakat fazla kendini kaptırma etrafta hava atacak çok bir şey yok, iki keçi, 3 kara tavuk , bir domuz..

Hani bir Bloody Mary olsun, Cin Tonik olsun hatta hatta Mojito olsun, onlar kolay. Bir şekilde malzemeyi edindin mi, yapmasında sıkıntı yok. Ama gel gelelim içlerinde bir tane var ki benim favorim, ortaya çıkışı 1949, 3-5 sene popüler olmuş, ondan sonra kaybolmuş, tekrar bu aralar popüler olmaya başlayan Moscow Mule. Yazın ferahlatıyor, kışın insanın içini ısıtıyor. Çünkü içinde limon suyu ve zencefilli gazoz var.

Hadi gel de, bu kokteyli burada eldeki imkanlarla yap.

İnanmazsınız, sırf bu kokteyli yapmak için evde Ginger Ale (Zencefilli Gazoz) yapmayı öğrendim ve size de ekteki linkte nasıl yapılacağını anlatıyorum.

 

Her derde deva Ginger Ale ( Zencefil Gazozu ) evde nasıl yapılır?

 

İlk başta İstanbul’dan Ginger Ale (zencefilli gazoz) alayım getireyim dedim. Birincisi başa çıkmaz, söylemesi ayıp çok gidiyor, ikincisi o gazozun içindekileri bir okusanız değil kendiniz içmek, haşerelere böcek ilacı diye vermezsiniz.

İşte size yazın kral kokteyli Moscow Mule tarifi.

 

2 ölçek tercihen ismine uygun olsun diye Rus vodkası

½ ölçek taze limon suyu

4-6 ölçek arası Ginger Ale ( zencefil gazozu)

Bardağınıza birkaç adet buz attıktan sonra, içine vodka, limonsuyu ve zencefil gazozunu ekliyorsunuz ve bir çubuk karıştırıcıyla karıştırdıktan sonra, bardağınıza limon dilimi, nane ve isteğe bağlı olarak bir dilim salatalıkla süslüyorsunuz.

Bu kokteylin orjinali bakır kupalarda servis ediliyor. Eğer bakır kupanız varsa oh ne ala, yoksa cam bardakta da içseniz güzel gidiyor.

Bu da Mortepe’nin ilk kokteyli olsun.

Afiyet oslun;)

Facebooktwitterpinterest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.