Tahmini okuma süresi: 2 dakika

 

Şehirden uzakta, kırsalda yaşamanın benim en hoşuma gitmeyen tarafı, yok ki şöyle bir akşamüstü aperatifi yapan, enfes bir kokteyl içebileceğin yer. İkisi bir arada olmuyor anasını satayım. Ya sokak arasında, önün trafik, sağın solun apartman olan ve arkadaşınla birlikte, etrafındaki 50 kişinin daha konuşmalarını duyduğun bir barda güzel bir kokteyl içeceksin, ya da bülbül sesleri içinde deniz ve dağ manzarasına karşı çimenlere yayılıp demleme çay! Oldu mu şimdi?

Bizim ülkeninki demokrasi değil ama normal demokrasilerde çare tükenmez. Çözüm ne? Kendi kokteylini kendin yapacaksın, ortamını kırsala taşıyacaksın. Mortepe’nin Spotify  listelerinden birini açıp kokteylini yudumlarken bir kırsal ciksi olacaksın. Fakat fazla kendini kaptırma etrafta hava atacak çok bir şey yok, iki keçi, 3 kara tavuk , bir domuz..

Hani bir Bloody Mary olsun, Cin Tonik olsun hatta hatta Mojito olsun, onlar kolay. Bir şekilde malzemeyi edindin mi, yapmasında sıkıntı yok. Ama gel gelelim içlerinde bir tane var ki benim favorim, ortaya çıkışı 1949, 3-5 sene popüler olmuş, ondan sonra kaybolmuş, tekrar bu aralar popüler olmaya başlayan Moscow Mule. Yazın ferahlatıyor, kışın insanın içini ısıtıyor. Çünkü içinde limon suyu ve zencefilli gazoz var.

Hadi gel de, bu kokteyli burada eldeki imkanlarla yap.

İnanmazsınız, sırf bu kokteyli yapmak için evde Ginger Ale (Zencefilli Gazoz) yapmayı öğrendim ve size de ekteki linkte nasıl yapılacağını anlatıyorum.

 

Her derde deva Ginger Ale ( Zencefil Gazozu ) evde nasıl yapılır?

 

İlk başta İstanbul’dan Ginger Ale (zencefilli gazoz) alayım getireyim dedim. Birincisi başa çıkmaz, söylemesi ayıp çok gidiyor, ikincisi o gazozun içindekileri bir okusanız değil kendiniz içmek, haşerelere böcek ilacı diye vermezsiniz.

İşte size yazın kral kokteyli Moscow Mule tarifi.

 

2 ölçek tercihen ismine uygun olsun diye Rus vodkası

½ ölçek taze limon suyu

4-6 ölçek arası Ginger Ale ( zencefil gazozu)

Bardağınıza birkaç adet buz attıktan sonra, içine vodka, limonsuyu ve zencefil gazozunu ekliyorsunuz ve bir çubuk karıştırıcıyla karıştırdıktan sonra, bardağınıza limon dilimi, nane ve isteğe bağlı olarak bir dilim salatalıkla süslüyorsunuz.

Bu kokteylin orjinali bakır kupalarda servis ediliyor. Eğer bakır kupanız varsa oh ne ala, yoksa cam bardakta da içseniz güzel gidiyor.

Bu da Mortepe’nin ilk kokteyli olsun.

Afiyet oslun;)

Facebooktwitterpinterest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.