Tahmini okuma süresi: 2 dakika

 

 

Tatile gittiğinizde bir taş duvarın yanından geçerken tişörtünüze bir diken mi takıldı, hatta takılması yetmeyip bir de sizi güzelce tırmaladı mı? Hah işle o kapari bitkisi..

Ne işe yarar derseniz, onu anlatacağım ama İspanya’nın milli bitki ilan ettiği bitkiye  bizim millet öyle isimler takmış ki değil yemek, ismini duyunca yolunu değiştirirsin. DEVE DİKENİ, KEDİ TIRNAĞI, GEBER OTU, KARGA KAVUNU, HINT HIYARI. Yenecek şey değil yani.

Hâlbuki neymiş, o devenin dikeni aynı zamanda doğal VIAGRA. Naber? Şimdi oldu mu?

Yatak odalarını şenlendirmenin yanında, kapari antioksidan ve karaciğerde yağlanmayı azaltıyor. Ee, insan daha ne ister ki. Hem yaşlandırmıyor, hem kaplan gibi güç veriyor, hem de içiyorsun içiyorsun sona bundan bir çakıyorsun tekrar karaciğeri sıfırlıyorsun.

Bunların dışında en önemli özelliklerinden biri de MS hastalığına iyi gelmesi, trombosit oranını arttırdığı için kansere iyi geliyor, kolesterolü dengeliyor, hemeroide iyi geliyor, kabızlığı gideriyor ama cırcır yapmıyor,

Üstüne bir de etle çok iyi gidiyor..

 

kapari tomurcuk

Kapari çiçek tomurcuğu

Peki bu kapari bitkisini nerede bulacaksınız? Çok zor değil. Kapari doğada taş aralarında kendi kendine yetişen bir bitki. Ege Bölgesinde dolaşırken etrafınıza bakmanız yeterli. Ama dikkat, gerçekten çok dikenli, sağı solu kanatmadan toplamak zor iş.

Mayıs ortası sonu gibi ortaya çıkan çiçek tomurcuklarını toplayıp turşusunu kurabileceğiniz gibi, bu tomurcukları kurutup çayını da içebilirsiniz.

Eğer tomurcuk zamanını kaçırırsanız da üzülmeyin, çünkü karganın kavunu gibi meyveleri çıkıyor ve bu meyvelerinden de turşu kurabilirsiniz.

 

kapari meyvesi

kapari meyvesi

Kapari turşusunu nasıl yiyebilirsiniz?

 • Kızarttığınız bir peynir ile birlikte pişirebilirsiniz
 • Somon, tavuk, hindi, kırmızı ete garnitür yapabilirsiniz
 • Salatalarda kullanabilirsiniz
 • Pizzanın üstüne kekikle birlikte kullanabilirsiniz
 • Google’a kapari nasıl yenir diye yazıp daha bir sürü tarif bulabilirsiniz

Kapari turşusu nasıl yapılır?

Çok zor değil, diğer turşuları nasıl yapıyorsanız öyle işte.

Malzemeler

 • 300 gram kapari
 • 4 tane defne yaprağı
 • 1 baş sarımsak
 • 2 adet karanfil
 • 1 litre içme suyu
 • 1 çay bardağı elma sirkesi
 • 4 yemek kaşığı turşuluk tuz
 • Arzuya göre içerisine kereviz yaprağı, dereotu, karabiber, kişniş koyabilirsiniz

Yapılışı
Kaparileri yıkadıktan sonra kavanozunuzun dibine yerleştirin. Üzerine tüm malzemeleri boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Kavanozunuzu birkaç parmak boşluk kalacak şekilde bırakın. Hazırladığınız suyu üzerine dökün, ağzını sıkıca kapatarak ışık almayan serin bir yerde 1 hafta bekletin.  Oldu, bitti.

Mayıs ve Haziran aylarında Ege ve Akdeniz’de dolaşırken sağınıza solunuza iyice bakın da boşu boşuna sosyetik turşu diye bildiğiniz devenin dikeni, kedinin tırnağına marketlerde bir sürü para vermeyin. Ama sakın ola ki kopardığınız tomurcuğu veya meyveyi de olduğu gibi ağzınıza atmayın, çünkü zehirli. İllaki pişirme, turşu, murşu bir işlemden geçirmek gerekiyor. Her ne kadar öldürmese de, adı üstünde Geber otu. 😉

Facebooktwitterpinterest

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.