Tahmini okuma süresi: 2 dakika

 

Ginger Ale, Türkçe meali Zencefil gazozu, ecnebilerin çok içtiği, özellikle de bir çok kokteylde kullandıkları Zencefil aroması yüksek olan bir gazoz cinsidir. Zencefilin faydaları saymakla bitmez, soğuk algınlığına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, ateş düşürür, öksürüğe iyi gelir, kolesterolü düşürür, kas ağrılarını azaltır. İşte bu sebeptendir ki , zencefilli gazozla yapılmış bir kokteyli içtiniz mi, değil içki, ilaç içmiş gibi olup, adeta vücudunuza doping yapmış olursunuz, kanatlanıp dünyaya ay yörüngesi üzerinden bakarsınız.  ( Zencefil kısmı tamam da, umarım kokteyl kısmını ciddiye almadınız J )

Gelgelim, Türkiye sınırları içinde Ginger Ale, yani Zencefilli gazoz bulmak çokta kolay değil. Normal marketlerde bulunmuyor, ancak tipitoş sosyete marketleri ve şarküterilerinde bulmak mümkün. Onların da fiyatı değil gazoz, şampanya ayarında. Hele ki kırsala geldin mi, tipitoş market de olmadığı için hepten bulma şansınız yok.

Gerçi siz hiç bu gazozların içindekilere baktınız mı bilmiyorum ama içinde anladığımız bir madde su, diğeri şeker. Geri kalanı kimya laboratuvarından çıkma patlayıcı gibi.  Karbondioksit, sitrik asit, sodyum banzoat, potasyum sorbat, doğal aroma vericiler !! Eee hal böyle olunca zaten tipitoş marketlerde bedava verseler alınacak şey değil bunlar.

O zaman ne yapacağız kendi gazozumuzu kendimiz yapacağız, hem de eve gelenlere home made ginger ale var ister misin diye afili konuşup üstüne bir de hava atacağız.

İşte hem sağlığınızı havalara uçuracak, hem de camianızda level atlamanızı sağlayacak üstün içecek ginger ale tarifi aşağıda.

 

Gerekli olan malzemeler:

4-5 cm büyüklüğünde taze zencefil parçası

230 gram şeker

2,5 litre su

1 limon suyu

¼ çay kaşığı kuru maya. (Bildiğiniz ekmek, çörek yapmak için marketten aldığınız kuru maya)

2,5 litrelik pet şişe

 

İlk önce zencefili rendenin küçük gözeneklerinden geçirerek rendeleyip bir tabak içersinde topluyorsunuz.

Daha sonra şeker ve kuru mayayı pet şişenin içine döküp iyice karıştırıyorsunuz.

Limon suyunu şişeye ekliyorsunuz ve üzerine kıyılmış zencefili de ilave ediyorsunuz.

Şişenin üstünde 2 parmak boşluk kalacak şekilde su ile doldurduktan sonra kapağını iyice kapatıp, karanlık ve oda sıcaklığında olan bir yerde 48 saat bekletiyorsunuz.

Burada önemli not :

  1. 48 saatten fazla bekletirseniz, o gazoz değil bira olur. Ne kadar çok bekletirseniz fermantasyon ile alkol seviyesi o kadar artar ve “içicem diye tutturan çocuklarınızdan nasıl kaçıracağınızı da ayrıca çözmeniz gerekir.
  2. Aman cam şişe kullanmayın. Oluşan gazın basıncından cam şişe patlayabilir.

 

48 saatin ardından, eğer evde bira yapma deneyiminiz varsa, gazoz şişesi kapatma aparatınız da vardır. O yüzden gazozunuzu bir tülbent ile süzerek küçük soda şişelerine doldurup kapaklayabilirsiniz, veya 1lt lik pet şişelere koyup da kapağını iyice kapatabilirsiniz.

Buzdolabında 1-2 gün beklettikten sonra mis gibi sağlıklı (şeker kısmını saymazsak) gazozunuzu içebilirsiniz.

İşte bu gazozla yapabileceğiniz yaz kokteyli ile ilgili linki de aşağıda bulabilirsiniz.

Afiyet şeker olsun.

 

Kırsalda kokteylsiz kalmayın – Moscow Mule nasıl yapılır?

Facebooktwitterpinterest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.