Tahmini okuma süresi: 2 dakika

 

Ginger Ale, Türkçe meali Zencefil gazozu, ecnebilerin çok içtiği, özellikle de bir çok kokteylde kullandıkları Zencefil aroması yüksek olan bir gazoz cinsidir. Zencefilin faydaları saymakla bitmez, soğuk algınlığına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, ateş düşürür, öksürüğe iyi gelir, kolesterolü düşürür, kas ağrılarını azaltır. İşte bu sebeptendir ki , zencefilli gazozla yapılmış bir kokteyli içtiniz mi, değil içki, ilaç içmiş gibi olup, adeta vücudunuza doping yapmış olursunuz, kanatlanıp dünyaya ay yörüngesi üzerinden bakarsınız.  ( Zencefil kısmı tamam da, umarım kokteyl kısmını ciddiye almadınız J )

Gelgelim, Türkiye sınırları içinde Ginger Ale, yani Zencefilli gazoz bulmak çokta kolay değil. Normal marketlerde bulunmuyor, ancak tipitoş sosyete marketleri ve şarküterilerinde bulmak mümkün. Onların da fiyatı değil gazoz, şampanya ayarında. Hele ki kırsala geldin mi, tipitoş market de olmadığı için hepten bulma şansınız yok.

Gerçi siz hiç bu gazozların içindekilere baktınız mı bilmiyorum ama içinde anladığımız bir madde su, diğeri şeker. Geri kalanı kimya laboratuvarından çıkma patlayıcı gibi.  Karbondioksit, sitrik asit, sodyum banzoat, potasyum sorbat, doğal aroma vericiler !! Eee hal böyle olunca zaten tipitoş marketlerde bedava verseler alınacak şey değil bunlar.

O zaman ne yapacağız kendi gazozumuzu kendimiz yapacağız, hem de eve gelenlere home made ginger ale var ister misin diye afili konuşup üstüne bir de hava atacağız.

İşte hem sağlığınızı havalara uçuracak, hem de camianızda level atlamanızı sağlayacak üstün içecek ginger ale tarifi aşağıda.

 

Gerekli olan malzemeler:

4-5 cm büyüklüğünde taze zencefil parçası

230 gram şeker

2,5 litre su

1 limon suyu

¼ çay kaşığı kuru maya. (Bildiğiniz ekmek, çörek yapmak için marketten aldığınız kuru maya)

2,5 litrelik pet şişe

 

İlk önce zencefili rendenin küçük gözeneklerinden geçirerek rendeleyip bir tabak içersinde topluyorsunuz.

Daha sonra şeker ve kuru mayayı pet şişenin içine döküp iyice karıştırıyorsunuz.

Limon suyunu şişeye ekliyorsunuz ve üzerine kıyılmış zencefili de ilave ediyorsunuz.

Şişenin üstünde 2 parmak boşluk kalacak şekilde su ile doldurduktan sonra kapağını iyice kapatıp, karanlık ve oda sıcaklığında olan bir yerde 48 saat bekletiyorsunuz.

Burada önemli not :

  1. 48 saatten fazla bekletirseniz, o gazoz değil bira olur. Ne kadar çok bekletirseniz fermantasyon ile alkol seviyesi o kadar artar ve “içicem diye tutturan çocuklarınızdan nasıl kaçıracağınızı da ayrıca çözmeniz gerekir.
  2. Aman cam şişe kullanmayın. Oluşan gazın basıncından cam şişe patlayabilir.

 

48 saatin ardından, eğer evde bira yapma deneyiminiz varsa, gazoz şişesi kapatma aparatınız da vardır. O yüzden gazozunuzu bir tülbent ile süzerek küçük soda şişelerine doldurup kapaklayabilirsiniz, veya 1lt lik pet şişelere koyup da kapağını iyice kapatabilirsiniz.

Buzdolabında 1-2 gün beklettikten sonra mis gibi sağlıklı (şeker kısmını saymazsak) gazozunuzu içebilirsiniz.

İşte bu gazozla yapabileceğiniz yaz kokteyli ile ilgili linki de aşağıda bulabilirsiniz.

Afiyet şeker olsun.

 

Kırsalda kokteylsiz kalmayın – Moscow Mule nasıl yapılır?

Facebooktwitterpinterest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.